Kim jestem, jakie mam wykształcenie i doświadczenie?
Nazywam się Ewa Rygalik i jestem psychoterapeutką w trakcie IV roku całościowego, 4-letniego szkolenia w Studium Psychoterapii SPCh w nurcie integracyjnym. Jestem również w trakcie całościowego szkolenia w Instytucie DMT z psychoterapii tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy). Pracuję w nurcie integracyjnym w Warszawie. Prowadzę terapię indywidualną osób dorosłych.
Jestem magistrem profilaktyki społecznej i resocjalizacji oraz pedagogiem ze specjalizacją edukacja przez sztukę. Z wyróżnieniem ukończyłam Uniwersytet Warszawski, jestem również absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego.
Od ponad 7 lat pracuję w obszarze pomagania i wsparcia, w tym ponad 3 lata jako psychoterapeutka. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyłam pracując w Środowiskowym Domu Samopomocy z dorosłymi osobami z doświadczeniem psychozy, zaburzeniami osobowości i nastroju. Odbyłam staż psychoterapeutyczny w Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie miałam kontakt z pacjentami o różnej diagnozie. Pracuję pod stałą superwizją u certyfikowanych superwizorów. Jestem we własnym procesie psychoterapeutycznym, dzięki któremu lepiej rozumiem siebie. Wiedza ta umożliwia mi lepsze zrozumienie procesów psychoterapeutycznych, które prowadzę, a więc ma istotny wpływ na jakość mojej pracy.
Mam doświadczenie pracy z dziećmi, seniorami oraz z osobami w kryzysie bezdomności. Tworzyłam kącik czytelniczy dla dzieci w jednym z katolickich czasopism. Jestem członkinią Stowarzyszenia Accademia Frassati.
Obszary trudności z którymi pracuję:
- zaburzenia depresyjno-lękowe
- utrudnione określanie własnych uczuć i potrzeb
- doświadczanie napięć w ciele, dolegliwości somatycznych
- DDA/DDD
- niespójny obraz siebie w obszarach psychiki, ciała i duchowości
Co jest dla mnie ważne w pracy psychoterapeutycznej?
Zdobywając wiedzę z różnych dziedzin bliskie mi jest patrzenie na człowieka wielowymiarowo, holistycznie, uwzględniając psychikę, ciało i ducha. Te trzy przymioty nieustannie wpływają na siebie i świadczą o naszym poczuciu integralności. Psychoterapia polega na uświadamianiu nieświadomego, co fachowo określa się wglądem. Podróż w nieznane umożliwia doświadczenie wielu uczuć i emocji, a obserwacja siebie w procesie psychoterapii poprawia jakość życia i pozwala tworzyć trwalsze relacje z innymi ludźmi.
Oprócz pracy wglądowej, skupionej na przekonaniach, emocjach i uczuciach, nie pomijam duchowej natury człowieka oraz ciała, które poprzez ruch oraz fizyczne oznaki nosi w sobie doświadczenia życiowe. Przyglądając się swojemu ciału i analizując jego ruch można wiele się o sobie dowiedzieć. Człowiek jest dla mnie wielowymiarowy, gdyż mimo swojej indywidualności jest częścią społeczeństwa i systemu rodzinnego, których nie należy pomijać.
Jako wiodący nurt mojej pracy terapeutycznej wybrałam nurt integracyjny, ponieważ uważam, że tak jak niepowtarzalny jest każdy z nas, tak najlepszą metodą psychoterapeutyczną jest połączenie wiedzy i doświadczenia różnych modalności i czerpania z nich w zależności od potrzeb.
Ważną rolę w moim życiu odgrywają różne dziedziny sztuki, które nieustannie mnie inspirują i którymi wspomagam się w pracy psychoterapeutycznej. Każdy człowiek jest twórczy – taniec jest jedną z form ekspresji własnej i może być cennym źródłem wiedzy o sobie samym.
Zapraszam do śledzenia moich mediów społecznościowych.